fbpx

Abiks Eesti hariduse tutvustajale

Siit leiad vajalikku, et rääkida Eesti haridusest inspireerivalt ja meeldejäävalt:
esitlused ja lisamaterjalid, videod ja kujundused.

Education Estonia kodulehelt leiad suure valiku ingliskeelseid materjale, mille abil Eesti haridust tutvustada: lühiülevaate Eesti haridussüsteemist, erinevaid trükiseid, artikleid jm. Täiendame valikut pidevalt.

Esitluspõhjad ja trükised

Kasuta esitlusi haridusest ülevaate andmiseks, täienda seda, loo selle põhjal oma esitlus või jaga lihtsalt esitluse linki külalistega. 

Esitluse saad alla laadida meie lehelt Toolkit, kust leiad ka erinevaid trükiseid Eesti hariduse kohta.

Info ja kasulikud lingid

Kuidas valmistuda esinemiseks?

Siia oleme kogunud esinemist puudutavaid nõuandeid erinevatelt koolitajatelt ja kogenud esinejatelt.

ENNE ESINEMIST

 1. Tunne oma publikut ja tea, mis neid huvitab. Küsi enne esinemist julgesti lisainfot.
 2. Mida sa öelda tahad? Alusta lõpust – pane paika eesmärk ja lõpulause, milleni tahad jõuda. Vali vastavalt sellele detailid. Mõtle, mis kuulajale peaks meelde jääma? Ütle see selgelt välja ja korda seda.
 3. Anna piisavalt taustainfot. Oma valdkonnast rääkides jaga vajadusel infot ka Eesti ja Eesti haridussüsteemi kohta, mis aitab publikul paremini järgnevat mõista. Kuid too välja vaid kõige olulisem, ära takerdu detailidesse. 
 4. Jutusta ja näita. Inimesed mäletavad paremini lugusid kui fakte. Mõtle aegsasti läbi teemaga seotud näited, ilmekad võrdlused ja huvitavad lood, mida kasutada (ning asjad, mida näidata). Kui kasutad slaide, ära koorma neid tekstiga üle.
 5. Märkmed. Paberilt maha lugemine ei mõju hästi, oma kõne esimesed laused tasub aga pähe õppida küll. Ja viimane lause mõtle välja (ja õpi soovi korral ka pähe). Kui märkmed aitavad sul end kindlamalt tunda, kasuta neid: pane selgelt ja suurelt kirja märksõnad mitte terved laused.
 6. Harjuta – see aitab sul end kindlamalt tunda.
 7. Kontrolli aegsasti tehnikat. Samas – tähtis oled sina, mitte tehnika – mõtle läbi, mida teed, kui asjad ei toimi.
 

ESINEMISE AJAL

 1. Tutvusta end (sageli piisab eesnimest) ja too enda kohta välja vaid kõige tähtsam ehk see, miks just sina täna selle publiku ees oled.
 2. Loo publikuga kohe side. Alusta loo, üllatava fakti, tsitaadi, video või küsimusega. (Ja ole viimasel juhul valmis ka selleks, et publik ei vasta oodatud viisil. Või ei vasta üldse.)
 3. Räägi rahulikult ja selgelt. Pea pause. Arvesta, et sageli on ka kuulajate jaoks inglise keel võõrkeel, proovi rääkida võimalikult lihtsalt ja selgelt.
 4. Kasuta positiivset kehakeelt. Ole avatud ja hoia pidevalt silmsidet erinevate publiku liikmetega, see hoiab kuulajad aktiivsed. Räägi seistes (ka videos) ja võimalusel mitte puldi tagant. Kasuta käsi loo ilmestamiseks, ka videos.
 5. Ole ehe ja konstruktiivne. Ära ilusta, kuid ära keskendu ka ainult negatiivsele. Too esile väljakutsed, kuid näita ka lahendusvõimalusi ja tegevusplaani. Võimalusel lõpeta positiivsel noodil.
 6. Hoia kinni ajakavast. Vaata kella või palu kolleegil endale märku anda.
 7. Täna! Selge “Aitäh” esinemise lõpus annab signaali, et oled lõpetanud.
 8. Ärgita dialoogi. Julgusta publikut lisa küsima. Pole midagi, kui sa kõigile küsimustele vastata ei oska – keegi ei pea teadma kõike. Alati võid öelda: “Hea küsimus. Ammendavalt vastamiseks pean lisainfot otsima / kolleegiga rääkima ja saadan teile vastuse hiljem.”

Mis edasi? Kui oled huvitatud tulevikus koostööd tegema, väljenda seda selgelt ja paku välja konkreetseid võimalusi. 

Videoesitlused

Mõneminutilistes videoesitlustes tutvustavad Haridus- ja  Teadusministeeriumi ja Harno spetsialistid erinevaid Eesti hariduse teemasid. Kogu esitlusnimekirja leiad ka Education Estonia Youtube’i kanalist. 

Meie Youtube’ist leiad lisaks mitmed turundusvideod, näiteks digilahendused hariduses, innovatsioon kõrghariduses jt (vt esitlusnimekiri Education in Estonia). 

Videotaustad

Vormista oma veebikohtumised stiilseks – vali välja meeldiv taustapilt. 

Linkedini kaanepildid

Vali sobiv, salvesta endale arvutisse ja kasuta oma LinkedIni konto kaanepildina.  

Meie uudiskirjad

Paar korda aastas koondame Eesti hariduse sõprade uudiskirja info kõigile neile, kes Eesti hariduse tutvustamisel kaasa tahavad lüüa. Kui soovid pidevalt olla kursis, meie uudiste ja sellega, mida Eesti haridusest räägib välismeedia, telli meie ingliskeelne uudiskiri.

Veebiarendus Veebiarendus Pineparks.ee